DRAMATWARTO OBEJRZEĆ Opowieść o ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park, gdzie w zespół Alana Turinga złamał szyfr niemieckiej maszyny kodującej – Enigmy. Mimo że film jest stosunkowo świeży, nadal przekłamuje historię, deprecjonując osiągnięcia Polaków – pojawia się tylko zdawkowa wzmianka, że udało się nam wykraść starszą wersję maszyny i przekazać ją Aliantom. Tymczasem matematycy z Uniwersytetu w Poznaniu złamali ten szyfr już w 1932 na bazie pierwotnej – komercyjnej wersji maszyny, ale  jak widać Gra tajemnic wciąż trwa… Co prawda tuż przed premierą w lipcu 2014 r. Brytyjczycy przyznali, że rola polskich naukowców była dotąd pomijana (http://www.bbc.com/news/magazine-28167071 + dla nieanglojęzycznych streszczenie: http://natemat.pl/108849,niebywale-po-latach-niedomowien-brytyjczycy-wreszcie-przyznali-ze-to-polacy-zlamali-szyfr-enigmy), ale wątpię, żeby ten fakt odbił się echem w zbiorowej świadomości poza granicami naszego kraju.

SKOJARZENIEsekret enigmyRozszyfrowywanie Sekretu Enigmy polskim okiem ad. 1979r. Film bez polotu, usztywniony cenzurą i ewentualnie wart obejrzenia wyłącznie ze względu na kompletnie odmienne spojrzenie historyczne. Takie P(R)L-owskie…

Pogranicze w ogniuW moim ukochanym Pograniczu w ogniu (odc. 16) został wspomniany jako (pierwszy i najznaczniejszy) szyfr Kriegsmarine, a trzej naukowcy pozostają bezimienni. Mimo to, polecam zacząć serial od początku – czyli Powstania Wielkopolskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website